12/04/2013



Patrząc na nagłówek, można odnieść  wrażenie, że pisze to jakieś dziecko lub osoba niepoważna. Nic bardziej mylnego, ponieważ tak są postrzegani gracze przez większość osób, najczęściej dorosłych. Nie chcę nikogo tu przekonywać, czy tak jest czy nie, lecz chciałbym wam przedstawić, czym są naprawdę te "małe dzieła sztuki"




Definicja gier nie jest zbyt trudna: " rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego 
do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od 
użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych". Tak, skopiowałem to z Wikipedii,. Chciałem lepiej przedstawić, jak to jest postrzegane. W mediach publicznych często się słyszy, że gry to zło: niszczą dziecięce umysły i wzywają do nienawiści. Ostatnio słyszałem o "fantastycznym " pomyśle - sprzedawania gier jak alkoholu, czy papierosów. Zabawne, nieprawdaż? 

Kolejnym przykładem złej sławy rozrywki elektronicznej są wieści o przestępcach - psychopatach, którzy, jako za obronę swoich czynów, twierdzą, że  to gry wywołały w nich takie negatywne emocje. Chciałbym jednak podsunąć proste porównanie.  Sam nóż nie jest niczym złym. Jest to proste narzędzie służące np. do krojenia chleba. Jednak nóż w rękach osoby mającej problemy ze sobą, czyni go niebezpieczną bronią. Tak samo jest z grami. 



Nie chciałbym jednak ślepo ich bronić. Sam zdaję sobie sprawę, że czasem brutalność niektórych gier jest przeogromna. Tylko, czy w filmach, w wiadomościach,  gdzie pokazują codziennie masowe zbrodnie, nie ma tej brutalności? Należy jednak przyznać,  że ograniczania wiekowe są jak najbardziej wskazane, ponieważ do wszystkiego trzeba dorosnąć. 


Na pewno wielu z nas słyszało od rodziców pewne sformułowanie określające gry - "Zabili go i uciekł".
Jest wiele innych różnych sytuacji, w których jest wytykany właśnie ten brak realizmu. Jednak, jeśli byłby ten realizm , czy nadal byłaby to luźna rozrywka bez zobowiązań? Nie sądzę.

 Czas najwyższy przedstawić zalety tych "małych dzieł sztuki", jak jest to określone we wstępie. Chociaż, jakby się nie bronić przed uniwersum gier, należy przyznać jedno. Praca włożona w powstawanie tego jest ogromna. Z roku na rok jakość wykonania rośnie i graficy coraz bardziej zbliżają się do ukazania większej wizualnej rzeczywistości


od starej grafiki 2D



przez początki grafiki 3D

aż po teraz


Śmiało można pokusić się o nazwanie ich " Współczesną galerią grafiki współczesnej". Przyjemność z podziwiania i uczestniczenia w tym fikcyjnym świecie jest przednia. Jeżeli ktoś nie wierzy, powinien się przekonać sam. 

Wspaniałą formą zabawy jest gra z innymi graczami. Pozwala nam to na "mini" rywalizację i jest po prostu kolejną formą spędzania czasu z przyjaciółmi. Jakby nie patrzeć, jest to również sposób na poznanie nowych ludzi albo po prostu obcowanie z nimi. 

 Oczywiście nie można zapomnieć o walorze edukacyjnym, o którym  z pewnością się przekonaliście, będąc młodszymi. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy podczas rozgrywki poruszano jakiś wątek historyczny, zapamiętywałem go i nie raz mi się przydał na lekcji. Nie chcę twierdzić, że" po co się uczyć, skoro można grać w gry". Pragnę jednak ukazać, że to ogólne pojecie gier jest dosyć mylne.  

I najważniejsze: dostarczają nam one niezliczoną ilość radości i przyjemności. 

Jeżeli zainteresował was ten artykuł, piszcie, a na pewno na temat branży rozrywki elektronicznej będzie się pojawiać dużo więcej tekstów. Może się nawet pokuszę o utworzenie oddzielnej serii,dzięki której będą pokazywane różne ciekawe informacje .



Categories:

4 komentarze:

  1. Nareszcie jakaś osoba, która broni gry :D A mianowicie sądzę że masz racje :) Gratuluję dobrego postu i będę regularnie odwiedzał twoje wpisy :D Trzymaj się, pozdro ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiem jak inni, ale ja newsy z branży poznaję za pośrednictwem czasopisma i strony internetowej cd-action. Patrząc na styl i słownictwo, to nie dla mnie. Bez urazy ale to bardziej w stylu informacji dla rodziców którzy mają alergie na gry.

    OdpowiedzUsuń
  3. To był tylko wstęp ;) Jak jest napisane w ostatnich zdaniach, jeśli się spodoba taki pomysł, przewidziana jest kontynuacja pod innym charakterem. To, że czytasz CD-Action nie znaczy, że nie możesz i tego ;p. Sam jestem czytelnikiem serwisu GRY-Online.PL, ale nie wszytko znajdziesz na jednym portalu. Chciałbym to potraktować bardziej jako miejsce do dzielenia się swoimi opiniami. A wg mnie taka pouczająca reprymenda przyda się dla tych którzy wątpią w tą branże.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobra zobaczymy co będzie dalej

      PS.GRYOnline.PL ma często zawyżone wymagania, więc sprawdź w kilku miejscach zanim zacytujesz.

      Usuń

pusty obrazek na przerwe!